Politechnika Gdańska najlepsza w Toruniu!

11.12.2016

Odsłon: 3368

Krystian Góralski

Drużyna juniorów Politechniki Gdańskiej okazała się najlepsza w I Memoriale Bogdana Tołodzieckiego. W turnieju zorganizowanym przez Kujawsko-Pomorski Związek Koszykówki wzięło udział pięć zespołów.

Drugie miejsce przypadło w udziale ekipie Novumu / Astorii Bydgoszcz. W decydującym meczu podopieczni Macieja Kulczyka i Piotra Feddera ulegli drużynie z Trójmiasta 89:93.
Trzecie miejsce zajęli torunianie. Ekipa Twardych Pierników Zrywu prowadzona przez Daniela Kłosowskiego pokonała w ostatnim meczu turnieju ŁKS Szkołę Gortata 74:65. Łodzianie zostali sklasyfikowani na czwartym miejscu.
W turnieju wzięła udział też trzecioligowa drużyna AKM-u Włocławek, ale wyniki meczów z jej udziałem nie liczyły się do końcowej klasyfikacji.
Tradycyjnie już po zmaganiach przyznano nagrody indywidualne.

Upominek dla najmłodszego zawodnika turnieju z rąk nauczyciela IVLO i gospodarza zmagań Andrzeja Piwońskiego odebrał Jakub Jellonek z Politechniki.
Najlepiej rzucającym zawodnikiem za trzy punkty został Szymon Urbański (Politechnika) autor dziewięciu celnych rzutów zza linii 6,75 m.
Tytuł króla strzelców turnieju wywalczył reprezentujący barwy Novumu / Astorii Jakub Kondraciuk (91 punktów).
Statuetka MVP (dla najbardziej wartościowego gracza turnieju) powędrowała z kolei w ręce zawodnika zwycięskiej drużyny Politechniki Gdańskiej Jakuba Rzepkowskiego.

Komplet wyników memoriału
Novum/Astoria Bydgoszcz – Twarde Pierniki Zryw Toruń 76:55 (19:15, 30:12, 15:8, 12:20)
Politechnika Gdańska – AKM Włocławek 57:81 (13:17, 13:21, 19:28, 12:15)
Novum/Astoria – ŁKS Szkoła Gortata Łódź 84:57 (21:19, 27:10, 22:11, 14:17)
AKM – Twarde Pierniki Zryw 76:65 (18:24, 21:14, 18:17, 19:10)
Politechnika – ŁKS Szkoła Gortata 90:59 (22:10, 28:10, 20:19, 20:20)
AKM – Novum/Astoria 77:66 (17:18, 22:12, 22:16, 16:20)
Politechnika – Twarde Pierniki Zryw 65:53 (7:12, 13:19, 17:23, 11:16)
ŁKS Szkoła Gortata – AKM 70:60 (19:14, 21:10, 13:18, 17:18)
Novum/Astoria – Politechnika 89:93 (33:22, 12:23, 18:23, 26:25)
Twarde Pierniki Zryw – ŁKS Szkoła Gortata 74:65 (23:22, 22:10, 15:16, 14:17)

Tabela końcowa turnieju - bez drużyny AKM-u grającej poza konkursem

1.Politechnika36248-201
2.Novum / Astoria35249-205
3.Twarde Pierniki Zryw34182-206
4.ŁKS Szkoła Gortata33181-248

Bogdan Tołodziecki na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego wieku był koszykarzem toruńskiego AZS-u. Po zakończeniu kariery zajął się pracą z młodzieżą i to ona przyniosła mu sławę. W 1997 roku zdobył z juniorami AZS-u pierwszy w historii Torunia złoty medal mistrzostw Polski koszykarzy w tej kategorii wiekowej, a rok później stanął na drugim stopniu podium. Jego wychowankami byli m.in.: Tomasz Beciński, Adam Iciek, Tomasz Nowak, Michał Przeczewski oraz Artur Robak.

Pracę z adeptami koszykówki w klubie łączył też z wychowywaniem młodzieży w ZSPS i VIII LO, gdzie był nauczycielem wychowania fizycznego. W sali sportowej spędzał każdą wolną chwilę. Gdy prowadzeni przez niego juniorzy rozpoczęli studia, już w barwach ekipy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika poprowadził ich w 2000 r. do triumfu w Lidze Akademickiej, w której rywalizowali przed laty reprezentanci szkół wyższych z całej Polski.

Zmarł w 2003 roku po długiej chorobie. Zmagał się bowiem ze stwardnieniem rozsianym. Początkowo, mimo narastających problemów z poruszaniem się, był aktywny i nie przerywał pracy ze swoimi podopiecznymi.

Bogdan Tołodziecki znajduje się na liście laureatów Nagrody Prezydenta Miasta Torunia za rok 1998 w kategorii "kultura fizyczna".